Sizin Yatağınız Nasıl Bir Yatak Olmalı?

Yatağınızı belirlemeden önce dikkat etmeniz gereken hususlar;

A) Seçtiğiniz yatakta metal ve türevlerinin kullanılmamış olması.

Yataklarda;

Bonel yay sistemi, Herkül yay sistemi, Köşelikli yay sistemi, Destekleyici yay sistemi, Kesintisiz yay sistemi, Ucu açık yay sistemi, Paket yay (torba yay sistemi, Mikro paket yay (torba yay) sistemi

Yataklarda kullanılan başlıca yay sistemleri yukarıda yazdığımız sistemlerden oluşmaktadır. Bilinen bu yay sistemlerinin dışında mutlaka değişik tarzda sistemler bulunabilir. Bir metal parçasından, yatakta kullanmak üzere bu kadar sistemin oluşturulmuş olması, bizlere daha rahat bir uyku sunmayı amaçlamaktadır.

Fakat anlaşılacağı üzere, bu kadar sistemin yay üzerinde denenmesinin ve yataklarımızda kullanılmasının tek ve ana bir sebebi vardır. Yatak maliyetlerini düşürmek!

Eğer kullanılan metal çubukların maliyeti, yatakta kullanılması gereken hammaddelerden daha pahalı olsaydı, inanın yaylı yatak diye hiçbir şey duymamış olurduk!

Yatağı daha yüksek göstermek, daha esnekmiş gibi hissedilmesini sağlamak, yatak imalatını çok daha fazla hızlı ve kolaylaştırmak ve kısacası satış anında müşteriye hem daha ucuz hem de daha albenili bir yatak sunmak içindir.

Yay dediğimiz malzeme değişik kalınlıklarda kullanılan metal tellerden oluşur. Yayın sağlamlığı kullanılan telin kalınlığı ve oluşturan yayın çapıyla orantılıdır. Telin kalınlığı ile doğru orantılı, çapın genişliği ile ters orantılıdır. Bu durum maliyetler ve sağlanmak istenen esnekliğe göre değişiklik gösterebilir. Bu hesaplar bir iş makinasında kullanılacak yay da hesaplanabilir. Bir kalemde kullanılan yayda hesaplanabilir ama insanın üzerinde ömrünün üçte birini geçirdiği ve insan sağlığı için en önemli zaman dilimlerinden biri olan uyku sürecinde bu sistemlerin kullanılması; hem kullanılan malzemenin yapısından hem kullanım şeklinden uygunsuzdur.

Metal malzemesinin barındırdığı statik enerjiden olsun, yayın üretildiği yerlerin  ve malzemenin kendisinin hijyenik olmamasından kaynaklanan durumlardan ötürü, yataklarda kullanılması maalesef uygun değildir!

Yayların ömrü, insan vücuduna uygulaması gereken ergonomiklik bakımından çok kısadır. İnsanların günümüzde her yıl yatak değiştirmediğini düşünürsek , ergonomiklik sürecinin sağlıklı ve daha uzun ömürlü olması için yaylı yatak kullanmamalıyız.

B) Visco malzemesi ve türevlerinin kullanılmasına dikkat!

Yataklarda;

Açık sistem visco, Kapalı sistem visco, Jel kullanımlı visco, Viscolex, Yapay visco

Yataklarda kullanılan başlıca visco çeşitleri yukarıda yazdığımız gibidir.

Visco malzemesinin birbirlerinden farklı olmasının sebebi, hem üretim şekli hem de yoğunlukları ve kullanılan kalınlıklarıdır. Bu sistem yay sistemlerine göre çok üstün bir sistemdir. Tam bir teknolojik üründür. Fakat bu teknolojik ürünün oluşturulma nedeni. Normal hava koşullarında. Normal nem ve sıcaklık derecelerinde, yer çekimsiz ortamda NASA tarafından geliştirilen astronotların uzay yolculuklarında kullanımlarına sunulan teknolojik bir üründür.

Fakat bu teknolojik ürünün hava koşullarına bakmaksızın yatakta kullanılması çok uygun değildir. Visco ürünü ısı ve basınç ile şekil değiştirebilen bir malzemedir. Dolayısıyla sıcak memleketlerde bu ürün sıcaktan dolayı jölemsi bir yapıya sahip olur. Kışın soğuk memleketlerde ise kayamsı bir sertliğe sahip olur. Bu durumlardan ötürü, visco ürünü ile yapılan yataklardan ergonomiklik beklemek biraz zordur.

Bunun yanı sıra, kişinin yatağa, tabiri caizse gömülmesinden ötürü, uyku esnasında kişinin istem dışı dönme isteğini gerçekleştirirken, bel ve omurga yapısı olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Günümüzde çoğu yatak satıcıları, bel fıtığı olan müşterilerine visco ürünü tavsiye etmektedirler. Sağlıklı bir insanda dahi olumsuzluklar oluşturma ihtimali olan bu ürünün, bel fıtığı olan insanlara önerilmesi çok yanlıştır.

Visco malzemesindeki en büyük şikayetlerden biride, yatakta uyuyan insanlarda sıcaklık hissi uyandırmasıdır. Çoğu visco kullanıcıların terleme şikâyeti vardır. Bu şikayetlerden ötürü soğukluk hissi uyandıran jel kullanımlı viscolar üretilmiştir.

Bu ürünle üretilmiş olan yatakların fiyatlarının yüksek olması ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz olumsuzluklardan ötürü kullanılması pek uygun değildir.

C) Keçe ve türevlerinin kullanılmamış olması

Keçe malzemesi, artık kumaşların belirli oranlarda sıkıştırılarak oluşturulan bir malzemedir.

Bu malzemenin yatakta kullanımı üç şekilde olmaktadır.

  1. 1- Yaylı yataklarda, kişinin kullanılmış yayın olumsuz etkilerini hissetmemesi ve yayın kopması veya çıkması gibi durumlarda, kişiye zarar vermemesi için kullanılır
  2. 2- Keçe yatak malzemeleri arasında en ucuz malzemelerden biri olduğu için ve yatağın kalınlığı maalesef insanlar üzerinde etkili olduğu için, yatağı kalınlaştırmak için kullanılır.
  3. 3- Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, yatağın maalesef albenisini arttırmak için yani sertliğini arttırmak için kullanılır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bu kullanım alanlarından hiçbiri, insan sağlığıyla ilgili değildir. Tamamı ile kişiyi kandırmaya yönelik kullanılan bir üründür.

Keçe malzemesinin tabi ki kullanılmasının çok gerektiği iş kolları bulunmaktadır ama yatakta kullanılmasını uygun görmemeliyiz.

D) Yataklarda kullanılan kumaşlar

Yatak sektöründe birçok kumaş çeşidi kullanılmaktadır. Yatak alırken dikkat edilmesi gereken husus, kumaşın doğal olmasıdır. Polyester ve naylon içeren sentetik kumaşlardan uzak durulmalıdır. Kumaşlar %100 aynı maddeyi içermeyebilir. Örnek, bir kumaş %30 pamuk %70 polyesterden oluşabilir. Günümüzde %100 doğal malzemeden oluşmuş denilen kumaşlarda dahi, belirli oranlarda polyester ve naylon kullanılabilmektedir.

Kumaşların doğal malzemelerden oluştuğuna emin olduktan sonra, metre/gram düzeyine yani gramajına dikkat edilmelidir. Düşük gramajlı kumaşlar hem mukavemet hem de sağlık açısından çok bir şey ifade etmediği unutulmamalıdır.

Yatak kumaşlarında maalesef pazarlama taktiği olarak kullanılan ve birtakım özellikleri olduğu belirtilen kumaşlardır. Anti statik, bambu, ametist gibi değerli mineral özellikleri barındıran kumaşlar asıl o minerallerin özelliklerini yansıtmaktansa, pazarlamaya kattığı özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır.

Burada biz size yatak alırken, karar verme aşamasında dikkat etmeniz gereken hususlara dikkatinizi çekmek istedik.

Aslında sizin yatağınız hangileri olmamalı onları anlatmaya çalıştık...

Kendinize en uygun yatağı tercih etmeniz en büyük temennimizdir.